Mi a végrehajtási jog elévülése?
A végrehajtási jog elévülése azt jelenti, hogy egy meghatározott idő elteltével a jogosult már nem érvényesítheti jogi úton a követelését. Ez egy olyan időbeli korlát, amely a jogbiztonság érdekében került bevezetésre. Magyarországon az elévülési idő általában 5 év, de ez bizonyos esetekben eltérhet.
Hogyan számítják az elévülési időt?
Az elévülési idő kezdetét a jogerős bírósági ítélet kézbesítésének napja jelenti. Ettől az időponttól számítva indul az elévülési idő, amely megszakadhat vagy nyugvásba mehet bizonyos események bekövetkezte esetén, például ha a jogosult jogi lépéseket tesz.
Mikor szakadhat meg az elévülés?
Az elévülés megszakad, ha: a jogosult végrehajtási cselekményt kezdeményez, az adós elismeri a tartozást, egyéb, jogszabály által meghatározott esemény következik be. A megszakadás után az elévülési idő újraindul. Az elévülés következményei Az elévült követelés jogilag ugyan fennáll, de annak érvényesítése már nem lehetséges. Ez azt jelenti, hogy a bíróság vagy végrehajtó elutasítja a követelés érvényesítésére tett kérelmet.
Mit tehet az adós és a jogosult?
Az adós szempontjából fontos, hogy ismerje jogait és az elévülési időt. Ha az elévülés bekövetkezett, érdemes jogi tanácsot kérni. A jogosultnak pedig célszerű időben lépnie, hogy elkerülje az elévülés hátrányos következményeit. A végrehajtási jog elévülése fontos kérdés, amely mind az adósok, mind a jogosultak számára lényeges lehet. A jogi tanácsadás és az időben megtett lépések segítenek a jogviták elkerülésében.