Társasági jog

Társasági jog

Jogi tanácsadás vállalkozások számára.

VÁLLALKOZÁSOKNAK

A társasági jog az üzleti világ egyik legfontosabb jogterülete, amely a vállalkozások alapítását, működését és megszüntetését szabályozza. Ügyvédi irodánk széleskörű tapasztalattal rendelkezik a társasági jog területén, legyen szó cégalapításról, szerződéskötésekről, átalakulásokról vagy megszüntetésről. Célunk, hogy ügyfeleink számára teljes körű jogi támogatást nyújtsunk, biztosítva a jogszabályoknak megfelelő működést és az üzleti sikerek elősegítését.

MIBEN TUDUNK SEGÍTENI?

Cégalapítás

A cégalapítás minden vállalkozás első lépése. Fontos, hogy a cégalapítás jogilag megfelelően történjen, hiszen a hibás vagy hiányos dokumentáció későbbi problémákat okozhat a vállalkozás működése során. Ügyvédi irodánk segít Önnek a megfelelő társasági forma kiválasztásában (Kft., Zrt., Bt., stb.), a társasági szerződés elkészítésében, valamint a cégbírósági bejegyzéshez szükséges dokumentumok előkészítésében és benyújtásában.

Cégmódosítások és átalakulások

A vállalkozások működése során gyakran szükségessé válik a társasági szerződés módosítása, például új tulajdonosok belépése, székhelyváltozás vagy tőkeemelés esetén. Az üzleti élet dinamikája miatt pedig gyakran szükség van átalakulásokra (pl. egyesülés, szétválás, átalakulás). Ezek a folyamatok összetett jogi lépéseket igényelnek, hiszen érintik a vállalkozás működését, tulajdonosi szerkezetét és jogi státuszát is. Irodánk segítséget nyújt mind a cégformák átalakításában, mind az egyéb szükséges módosításokban, így biztosítva a zökkenőmentes átmenetet és a jogi követelmények teljesítését.

Vezető tisztségviselők és tagok jogai, kötelezettségei

A vállalkozások sikeres működése szempontjából kulcsfontosságú, hogy a vezető tisztségviselők és tagok jogai és kötelezettségei világosan meghatározásra kerüljenek. Irodánk jogi tanácsadást nyújt a vezetők és tagok feladatairól, felelősségi köréről, valamint segít a felmerülő jogi kérdések megoldásában. Képviseljük ügyfeleinket a tisztségviselők megválasztásával, lemondásával vagy esetleges felelősségre vonásával kapcsolatos eljárásokban.

Társaság megszüntetése

A vállalkozás működésének befejezésekor szükség van a társaság jogszerű megszüntetésére. Ha egy cég jogutód nélkül kíván megszűnni ez történhet többekközött végelszámolással vagy felszámolási eljárás keretében. Irodánk végigvezeti Önt a megszüntetési folyamaton, elkészítjük a szükséges dokumentációkat, és biztosítjuk, hogy minden lépés a törvényi előírásoknak megfelelően történjen.

Jogvita rendezés és peres eljárások

A társasági jog keretében gyakran előfordulnak jogviták a tulajdonosok, partnerek vagy ügyfelek között. Irodánk vállalja ügyfelei jogi képviseletét peren kívüli egyeztetések, mediációs folyamatok vagy peres eljárások során is. Célunk a jogvita gyors és költséghatékony rendezése, ügyfeleink érdekeinek maximális figyelembevételével.

Társasági jog Gyakori kérdések

  • Milyen típusú gazdasági társaságokat alapíthatok Magyarországon?
    Magyarországon a következő gazdasági társaságokat lehet alapítani: Közkereseti társaság (Kkt.) – A tagok korlátlan és egyetemleges felelősséggel tartoznak a társaság kötelezettségeiért. Betéti társaság (Bt.) – Legalább egy beltag (korlátlan felelősség) és egy kültag (csak a bevitt vagyona erejéig felel). Korlátolt felelősségű társaság (Kft.) – A tagok felelőssége a vagyoni hozzájárulásuk mértékére korlátozódik. Részvénytársaság (Rt.) – Lehet zártkörű (Zrt.) vagy nyilvános (Nyrt.), a részvényesek felelőssége a részvényeik névértékére korlátozódik. Egyesülés, európai társaság (SE) – Speciális esetekben.
  • Mennyi a minimális törzstőke egy Kft. vagy Rt. alapításához?
    Kft. esetén: A minimális törzstőke 3 millió forint. Ezt lehet pénzbeli és apport (nem pénzbeli hozzájárulás) formájában is biztosítani. Zártkörű részvénytársaság (Zrt.) esetén: A minimális alaptőke 5 millió forint. Nyilvános részvénytársaság (Nyrt.) esetén: Az alaptőke minimum 20 millió forint.
  • Hogyan lehet kilépni egy betéti társaságból vagy Kft.-ből?
    Bt. esetén: A beltag vagy kültag kilépése a társasági szerződés módosításával lehetséges. Ha a beltag lép ki és nincs másik beltag, akkor a társaság megszűnik vagy át kell alakulnia. Kft. esetén: A tagok eladhatják üzletrészüket a társaság többi tagjának vagy külső személynek. Ha nincs vevő, a kilépni szándékozó tag kérheti a törzsbetétje kivásárlását vagy elindíthatja a társaság megszüntetését.

Miben tudok segíteni? Szakterületeim

Kérjen konzultációs időpontot! Forduljon hozzám bizalommal!

Kérdése van, vagy jogi segítségre van szüksége? Vegye fel velem a kapcsolatot, hogy mielőbb megtaláljuk az Ön számára legmegfelelőbb jogi megoldást!